edward332009 edward332009
  • 13-07-2021
  • Mathematics
contestada


At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work

Relax

Respuesta :

nahidat23
nahidat23 nahidat23
  • 13-07-2021

Step-by-step explanation:

200g=$2.50

1g=?

2.50*1=?*200

2.50/200=?

$0.0125

Answer Link

Otras preguntas

which elements are recycled in the carbon-oxygen cycle
The table shows the distance traveled byan object moving at a constant speed.What is the constant of proportionality?Seconds 10 15 20Meters 85 127.5 170​
4. Explain why SME are flexible and able to adapt more quickly to changes in consumer demand
BFill in the blanks with the present perfecttense.In the old days, the residents of my longhousespent their evenings together in the ruci orcommon gallery. Tale
what is the sequence for g(1)=-29 g(n)=g(n-1)x(-4)
Explain the steps you take to graph an inequality.
X Equations wi Solve for n. - 4n - 8 = 4(-3n+2)
In what ways did the cherokees become civilized? Why did they do this?
Riley has 3 5/9 gallons of fuel left in his car. He uses 7/16 of the fuel to drive to the bank. Then, he uses 2/5 of the remaining fuel to drive to the comic bo
what is 5,000 x 321 + 892