ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Relax

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Grant pays 10 cents per minute plus $5 per month for telephone long distance write an algebraic expression for m minutes of long distance calls in one month
american colonists were unlike people in most colonies and nations because of what reason?
A single tree produces about 2.6 x 10^2 lb of oxygen each year.The Amazon rainforest has about 3.9 x 10^11 trees.About how many pounds of oxygen are produced in
How did people survive before agriculture was discovered
Why can't you use the Zero-Product Property to solve (x-1)(x+3)=1?
With a manual transmission, the speed of the vehicle determines
american colonists were unlike people in most colonies and nations because of what reason?
What is 5.242 rounded to nearest tenth?
If z varies directly with the product of x and y (z=kxy), then z is said to vary jointly with x and yThe area of a triangle varies jointly with its base and hei
Why can't you use the Zero-Product Property to solve (x-1)(x+3)=1?