davidtrott9971 davidtrott9971
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

Marissa went to the store with $20 and returned home with $5.36. If she bought only 3 gallons of ice cream, what was the cost of each gallon of ice cream?

Relax

Respuesta :

sscott1412
sscott1412 sscott1412
  • 14-06-2021

Answer: $4.88

Explanation: $20.00-$5.36= $14.64

$14.64÷3= $4.88

Answer Link

Otras preguntas

What was the cheif goal of the crusades?
All vehicles must yield the_______of way to avoid collision.
How would you evaluate 3(23) mentally?
I am a canal that allows passage from the Pacific Ocean to the Caribbean Sea. I am almost on the southern tip of North America
simplify. square root of 125n
how did the renaissance develop in northern europe
why should you learn to read and writ ?
what is the summary for knights and dragons? I sit at my desk listening to thunder growl outside my window. Flashes of light burst through the darkness, and wi
$100 is deposited in a saving account at the beginning of the year. Beginning each month the amount deposited is 3 times the previous month. On Jun 15th of the
Using the point-slope formula, what is the equation of the line that passes through the points (1, 5) and (0, 0)? A. y = x B. y = 5x C. y = 5x + 10 D. y = 5x –