brookeatrevett
brookeatrevett brookeatrevett
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?

Relax

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-06-2021

Answer:

7.23 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total amount paid and divide by the number of pounds

14.46/2

7.23 dollars per pound

Answer Link
Ekzachary1 Ekzachary1
  • 11-06-2021
$7.23 per pound of gummy bears
Answer Link

Otras preguntas

Find the missing side lengths help please?
a traditional story that explains a belief system, a natural phenomenon, or a world view of a group of people is called a ​
Complete the price by writing the numbers in words
Help please i will give brainliest
Let V(x)=−x2+2x−4 and W(x)=−x3+2x2+x+5. Find V(x)−W(x).
Work out the total surface area of this hemisphere which has a radius of 10 cm. Leave your answer in terms of pi.
pls answer correct for class 9 only
The scores for a particular examination are normally distributed with a mean of 68.5% and a standard deviation of 8.2%. What is the probability that a student w
How do the witches in Macbeth influence the audiences expectations for the future
plz plz help me asap but dont copy in internet plz help i will give brainliest look photo