Lincoln buys milk and oranges at the store.

· He pays a total of $41.63.

· He pays a total of $4.19 for the milk.

· He buys 6 bags of oranges that each cost the same amount.


Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag of oranges costs.

Relax

Respuesta :

Answer: $6.24

Step-by-step explanation:

41.63-4.19= 37.44

37.44/6=6.24

Answer:

6.24

Step-by-step explanation:

41.63-4.19=37.44

37.44/6