phannan5652 phannan5652
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

3-gallon bottle of fabric softener costs $18.00. What is the price per quart? ( 1 gallon = 4 quarts)

Relax

Respuesta :

emmamdeo emmamdeo
  • 14-05-2021
3 gallons = 12 quarts so $18 divided by 12 quarts is $1.50 per quart
Answer Link

Otras preguntas

how much would 10 dollars in 1905 be worth today
HELP!!! PLEASE!!!! 70 POINTS AND WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
please help |x+10| , if x=−12
What is the surface area of a sphere with a diameter of 8 centimeters
Are biases always bad? Explain your answer
If t=18 and r=12, find S. Round to the nearest tenth
PLEASE HELP ASAP! worth 20 points please helpppp.
A score of 65 is considered to be passing. How many more students passed the science test than failed it? A) 5 students B) 7 students
What was a goal of southern whites in creating black codes
Define the following what is scavenger