oksanaambrose
oksanaambrose oksanaambrose
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

Butch washes half of his kitchen floor in 1/4 hour. His kitchen floor is 120 square feet. What is an equivalent unit rate?

A. 30 square feet per hour
B. 60 square feet per hour
C. 120 square feet per hour
D. 240 square feet per hour ​

Relax

Respuesta :

8pfumpmtw4 8pfumpmtw4
  • 13-05-2021
D
He washes 60 sq ft in 1/4 of an hour. Multiply 60 by 4 and you get 240 per hour
Answer Link

Otras preguntas

Which is the better buy: 18 oz. of rice for $6.30, 12 oz. of rice for $4.56, or 7 oz. of rice for $2.59?
A city in the Pacific Northwest recorded its highest temperature at 91 degrees Fahrenheit and its lowest temperature at 12 degrees Fahrenheit for a particular y
Pls help I’ll mark brainliest im too tired for this
At 95% confidence, how large a sample should be taken to obtain a margin of error of 0.042 for the estimation of a population proportion? Assume that past data
A clone has a volume of 1, 526.81 mm^3 and a height of 19mm. Find the radius of the cone
Given m n, find the value of x and y
Mariya was asked to solve a/-13≤-16 and then graph the solution. Her work is shown below.
What is 2/3−3 5/6 Help please.
Answer the 2 question in the photo for EASY points ( 20 points )
9 is subtracted from the square of a number