jsnyde0506
jsnyde0506 jsnyde0506
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 12 cans of cat food at Pete's Pets, including $0.72 sales tax, is $9.60. What is the cost of one can, NOT including sales tax

Relax

Respuesta :

kcm2004 kcm2004
  • 18-04-2021

Answer:

.74

Step-by-step explanation:

9.60 - .72= 8.88

8.88 / 12 =.74

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 3^-3 Show work
What was the principle styles of ancient times
When can the Empirical Rule be used to identify unusual results in a binomial​ experiment? Why can the Empirical Rule be used to identify results in a binomial​
If a store offers a 40 percent discount on all products, which linear model will help us find the sale price of a product?
what is the decrypted binary
Earl Warren wanted a unanimous decision because he hated conflict and disagreement. he knew this was an extremely important case. he believed it would help dese
Help answering these
what happened at the end of the most recent Ice Age​
Paul had chicken pox when he was 5 years old. nicholas received the chicken pox vaccines. which type of immunity does each man have?
Simplify the expression 3/4÷-5/6