Mrs. James selected 4 3/4
pounds of grapes. The grapes
cost $2.50 per pound. How
much will Mrs. James pay for
the grapes?
A) $7.25
B) $11.88
C) $10.75
D) $16.50

PLEASE HELP

Relax

Respuesta :

Answer:

4 3/4*2.50

19/4*2.50

=B] $11.88

Step-by-step explanation:

Answer:

B. $11.88

Step-by-step explanation:

4 · 2.50 = $10

3/4 · 2.50/1 = about $1.88

10 + 1.88 = $11.88