renecraig3
renecraig3 renecraig3
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Dana bought 144 pencils for $8.64.which equation could be used to determine the cost of each pencil,x?
A.144/8.64=x
B.x/144=8.64
C.8.64-x=144
D.144x=8.64​

Relax

Respuesta :

jakkmack
jakkmack jakkmack
  • 13-04-2021

Answer:

144x=8.64

This way you can divide by 144 to find how much each individual pencil costs

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence best describes Donald Davis’s attitude toward storytelling? A. It is not what he does for a living. B. He wants his listeners to listen to his st
————————————————————————————-
Which one is right pls help
ill mark brainlist ! PLS HELP !!
Which of the following is FALSE concerning the Emancipation Proclamation A.it called for freeing the slaves in confederate territory B. it discouraged Britain f
can someone help me (3.7x10-8)(2.9x10⁶
25 - so Is the following number rational or irrational?
I do not know how to drive a car in the United Kingdom, on the left side of the road. (1 point) Ο το to know Oь know
Need help because I wasn’t at school.
I need help plz! plz don't just do this for the points! See image below!