tresornishimwe2 tresornishimwe2
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.99 per pound.

How much do 3.25 pounds of apples cost?

Relax

Respuesta :

rachaelhairston rachaelhairston
  • 14-04-2021

Answer:

$6.47

Step-by-step explanation:

set up a ratio

[tex]\frac{1.99}{1} =\frac{x}{3.25}[/tex]

cross multiply

6.47=x

Answer Link

Otras preguntas

Unalienable rights example in 1789
What is the full form of,"MIPS"​
What is task performance leader ship?
Type the correct answer in the box. Use numerals Instead of words. Jon is 3 years younger than Laura. The product of their ages Is 1,330. Ifj represents Jon's a
if f(x)=4x+12 is graft on a coordinate plane what is the y intercept of the graph
is a force created by the water that is displaced by an object.
please help me on this
Please Help! Which of the following equations, when graphed, results in the parabola depicted above? (I'll put a screenshot of the graph) A. f(x)=(x+2)2+4 B. f(
The lengths of a certain species of fish were found to be normally distributed. The mean length is 73 cm with a standard deviation of 8 cm. In a school of 480 o
Hurry pls Its timedWhat is the equation of the line that passes through the points (15, 9) and (Negative 2, 9)? y =