contestada

Gas is priced at $2.70 per gallon. My gas tank has 2 gallons currently in the tank. Write an equation to show much
money I will spend to fill up my tank.

Respuesta :

2.70g = c
you have 2 gallons so it would be 2.70(2)=5.40

gallons - g
cost - c