CarringtonMcCarthyST CarringtonMcCarthyST
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6 sign
What is the cost of 1 marker?

Relax

Respuesta :

saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 13-04-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

cost of  20 markers=$6

cost of 1 marker=?

Cost of 1 marker = 6/20 = 3/10 = 0.3

It costs 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Graph. f(x)=2|x+2|+1 Use the Ray tool to graph the absolute value function.
Kevin spends $11.25 on lunch every week. If he buys lunch for 35.5 weeks, how much will Kevin spend?
Consider the following instructions for a game element: Move Forward If not at end, move forward Else stop This is an example of which type of programming struc
who's your favorite artist singer.
mia uses triangle A and says the slope of this line is 6/4.Elena use triangle B and say no,the slope is 1.5
A. SOLVE THE FOLLOWING EQUATIONS TRANSFORMABLE TO QUADRATIC EQUATIONS [tex] \frac{2}{x - 3} + \frac{x}{2} = \frac{1}{2} [/tex]​
The mass of a truck is 2,000,000 grams
2x +12 - 8x - 7= -10x + 2 + 4x +3.
DNA sequence AAT GTA CTG CAG C what is the new RNA sequence?
Candy bars have increased in price by 9% in recent years. If today's price is approximately $1.70 how much was the original price of candy bars before the price