Scott paid 10.47 for a 6.08 - kg bag of dog food. A few weeks later, he paid 13.88 for a7.48 -kg bag at a different store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

Answer:

Scott paid $ 1.72 per kilo for the first bag, and $ 1.85 per kilo for the second bag, with which the best buy is the first bag.

Step-by-step explanation:

Since Scott paid 10.47 for a 6.08-kg bag of dog food, while a few weeks later, he paid 13.88 for a7.48-kg bag at a different store, to find the unit price for each bag, and then state which bag is the better buy based on the unit price, the following calculation must be performed:

10.47 / 6.08 = X

1.72 = X

13.88 / 7.48 = X

1.85 = X

Thus, Scott paid $ 1.72 per kilo for the first bag, and $ 1.85 per kilo for the second bag, with which the best buy is the first bag.