sewenger sewenger
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

I bought 1 pound of grapes for $3.75. I bought 4 pounds of strawberries for $15.63. Which is least expensive per pound? Explain your reasoning.

Relax

Respuesta :

keerahslifestyle keerahslifestyle
  • 15-03-2021

Answer:

grapes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

To respond to a chemical signal, a cell must have a..... to which the signaling molecule can bind.
A car travels 350 miles on 20 gallons of gasoline. How many gallons will be used to travel875 miles under the same conditions?
what happens in the arctic circle during summer? why?
Who were the muckrakers and what did they do?
Fred had 264 books in his personal library. He donated 2/11 of these books to the public library. How many books did he donate?
How does estimation help you place the decimal point when multiplying
math question: -4x greater than equal to 8 please show work
what does the idiom "a penny is a lot of money if you haven't got a penny" mean
if you popped 3 bags of popcorn in 15 min how many bags did you pop per min
How is the underline gerund used in the sentence? Try OUTLINING for a focused approach in a paper? A predicate nominative B subject C object of a preposition D