ceeannalewis02 ceeannalewis02
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

5 apples cost $7.50. Find the cost of 6 apples. please explain

Relax

Respuesta :

GeorgeFocus
GeorgeFocus GeorgeFocus
  • 15-03-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

7.50/5= $1.5 an apple

6* 1.5 = $9 for 6 apples

Answer Link
606fiker
606fiker 606fiker
  • 15-03-2021

Answer:

13.5

Step-by-step explanation:

when 5 Apple is 7.50 we will add 6 on 7.50=7.50+6= 13.5

Answer Link

Otras preguntas

How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
round this number 3.899 to the nearest hundredth
If, 2=5 3=10 4=17 5=??
Why is it necessary to use the same restriction enzyme to cut 2 pieces of DNA that are to be joined together?
of the400 doctors who attended a conference, 240 practiced family medicine and 130 were from countries outside the United States. One-third of the family medici
If, 2=5 3=10 4=17 5=??
The perimeter of a parallelogram is 46in. If the length of one side is 14in., what is the length of a side adjacent to it?
What is Neons group and periodic number?
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
What is Neons group and periodic number?