Chriscipponeri2007 Chriscipponeri2007
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write an that
5. Hog head cheese costs $2.15 per pound. ad equation best represents y, the total
cost of x pounds of Hog Head cheese?

Relax

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 18-03-2021

Answer:

[tex]y = 25x[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Rate = 25[/tex]

Required

Cost of x pounds

To do this we simply multiply x by the rate

[tex]y =Rate * x[/tex]

[tex]y = 25 * x[/tex]

[tex]y = 25x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

-1/2 divided by what equals -7/3
What is a sentence using the idiom iron in the fire?
What are the uses of  lemons? :)
Use properties to find the sum or product. 5 x 23 x 2
What is the oppitise of contract
Which of the following is true of an electrolytic cell?  a. An electric current causes an otherwise non-spontaneous chemical reaction to occur.  b. Reduction o
A painter can finish painting a house in 8 hours. Her assistant takes 10 hours to finish the same job. How long would it take them to complete the job if they
Can someone please help Bigmamma explain the question below to my daughter. I grew up on basic Math. Please! Question- Tasha believes that she can rewrite the d
9×6-5(10-3) what is this answer
A burning candle has some features of living things. What are they?