sophiathompson1213 sophiathompson1213
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

If the price of 23 toys is Rs. 276, then what will the price (Rs.) of 12 toys?

144

159

166

158

Relax

Respuesta :

FulcrumAhsoka
FulcrumAhsoka FulcrumAhsoka
  • 12-03-2021

Answer:

Rs. 144

Step-by-step explanation:

ratio = 276/23 = 12

12(12) = 144

Answer Link

Otras preguntas

. If Gene gets two more strikes (scores of 10), what is his new average?
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
how do you do... cos2x-sin2x=1-2sin2x
What is the final balance for the investment? $1500 for 3 years at 10% compounded annually  A.$1625.00  B.$1875.00  C.$1996.50  D.$2110.50
How many presidents has there been since 1900?
what is a sentence for laughable
What is 30percent of 720.00 dollars
lakes and oceans have different animal life ?
Mr. Wilk is a high school math teacher whose salaryis $33,660 for this school year, which has 180 days.In Mr. Wilk’s school district, substitute teachers are pa
shannon walked 1 and 2/3 miles on Wednesday and 2 and 3/5mileson Thursday. What was the total distance, shannon walked during those 3 days? Could you also chang