buttoneyes08 buttoneyes08
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

16. Shane bought 1 notebook for $2.50 and
6 pens. He spent a total of $10. How much
did each pen cost?
A. $1.25
B. $1.67
C. $5.00
D. $2.00

Relax

Respuesta :

0614028761
0614028761 0614028761
  • 11-03-2021

Answer:

A. $1.25

Step-by-step explanation:

10-2.50= 7.5

7.5 divided by 6 is 1.25

$1.25 is your answer

Answer Link

Otras preguntas

Which statements are true about the rules of multiplication for signed numbers? Check all that apply.
What is mixed cropping Need urgent in 2 min
Guys what is the definition of consecutive numbers? Anyone know? 20 points for first answer!!
in my novel who suffers due to the human rights issue? in the book hiroshima by John hersey​
what is healthy life​
Two cities are 45 miles apart. Two trains, with speeds of 70 mph and 60 mph, leave the two cities at the same time so that one is catching up to the other. How
here is a net made of right triangles and rectangles ​
Write an algebraic expression for the word expression. Use n for the variable. * eleven increased by a number Your answer
PART B: Which detail from the text best supports the answer to Part A? A. "eating in common facilities and having limited opportunities for work interrupted ot
differences between larva of silkworm and larva of bee​