a certain shampoo is available in two sizes. A 10.1 ounce bottle costs $1.88. A 23.7 ounce bottle costs $4.98. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

The shampoo bottle that is 10.1 ounces and cost $1.88 is the better buy because it cost $0.19 per ounce and the other shampoo bottle cost $0.21 per ounce.