358powell 358powell
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

ROBERT bought 2 packages of cookies for $6.00. How much would 3 packages of cookies cost?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-02-2021

Answer:

9.00$

Step-by-step explanation:

6 divided by 2 = 3 so each pakage cost 3$ so it would be 9.00$

Answer Link

Otras preguntas

two sentences for each word please the ones in red
Is it antagonistic?
What are the steps of middle distance running?
A bag can hold 1 1/2pounds of flour. if Mimi has 7 1/2pounds of flour, then how many bags of flour can Mimi make?
In Fig. 7.2, a find the value of y when x = -2-5,​
what is the prepositional phrase in these sentences?The lady in the middle row is my teacher​
I’m super confused about this question as it’s a new topic please help me
what are the five generations of computer software​
Please solve with explanation (10 points)
how can sense of sight help a dog​