funeagle63
funeagle63 funeagle63
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lisa and Beverly had just $5 to spend for an afterschool snack. They could’ve bought 2 hamburgers and 1 carton of milk with no change back, or 1 hamburger and 2 cartons of milk with 40 cents change back. How much does each carton of milk cost?

Lisa and Beverly had just 5 to spend for an afterschool snack They couldve bought 2 hamburgers and 1 carton of milk with no change back or 1 hamburger and 2 car class=
Relax

Respuesta :

sky5662 sky5662
  • 16-02-2021
1 dollar and 40 cents.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I NEED THE VALUES OF M AND P!!!!!!!! WILL GIVE BRAINLIST!!!!
The brackets for a shelf are in the shape of a triangle. Find the angles of the triangle if the measures of the angles are in the ratio 2x: 3x: 5x. 5 (10 Point
Find a solution to the linear equation y=−x+7 by filling in the boxes with a valid value of x and y.
is 6.12 rational or irrational
who else is on the island? why is the person there book name adventures of huckleberry finna
Why do you think this music became popular worldwide?
Which restriction did the Indian caste system place on untouchables? Untouchables were not allowed to have cleaning jobs. Untouchables were forced to live insid
Why did labor leaders not like immigration?
Find the slope of the line passing through the points (-7, 4) & (-7, -8)
Which of these is an example of a shortage?