scalfasher scalfasher
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

2 pounds of grapes cost 6 dollars. how many pounds of grapes cost 1 dollar? ​

Relax

Respuesta :

bakersammy064
bakersammy064 bakersammy064
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pounds = $6

x pounds =  $1

6x=2

x=1/3 pounds

Answer Link
cfro4228
cfro4228 cfro4228
  • 15-02-2021

Answer:

.5 is your answer

Step-by-step explanation:

Hope this is correct Brainly please. Please let me know if I'm wrong thank you.

Answer Link

Otras preguntas

Why we do not use degree with kelvin?
What do Impressionist artworks by Mary Cassatt depict?
What do Sections two and three of Article II of the Constitution establish?
What is samudera pasai ?
Markers are sold in boxes packs or as single markers each box has 10 packs each pack has 10 markers
Choose one of the factors of 1331x3 – 8y3. A. 4 B. 11x – 2y C. 121x2 + 44xy + 4y2 D. 121x2 – 22xy + 4y2
Name of the largest sea?
What is the difference between intermediate algebra and algebra 1?
How would you tell someone in Mexico that you are going shopping at an open-air market? A) Vas de compras en el centro commercial B) Vamos de compras al tiangui
You are running in a 26-mile race. you have run 17 miles so far. what is the ratio of the miles you have left to the total number of miles in the race?