
Answer:   $0.18  per ounce  is the unite rate.
Step-by-step explanation:
To find the  cost per ounce divide the cost by the number of pounds.
4.98/ 27.5 = 0.181090...
0.1810 rounded to the nearest hundredth is  0.18 Â
This means that it costs 18 cents per ounce of cereal