ty5fvqbaf2 ty5fvqbaf2
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

What would a box of 5 pounds of chicken cost per ounce? (Unit Rates)

What would a box of 5 pounds of chicken cost per ounce Unit Rates class=
Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-02-2021

you just have to multiply the coast of the chicken with the number of chicken you want.

so, $4.99 × 5 = $24.95

Therefor, the answer is $24.95.

Answer Link
RandomGuy489
RandomGuy489 RandomGuy489
  • 20-02-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone answer this for me pls and thank you
Please check my answers and help with some for 3-7. Thanks!
Find largest three consecutive even integers with a sum is at most 126
PLZ HURRY Governments create public policy to address issues in what three main areas? foreign, domestic, and social economic, foreign, and education social,
What is the relationship between unequal heating of Earth’s surface and surface winds?
Figure ABCD has vertices A(−2, 3), B(4, 3), C(4, −2), and D(−2, 0). What is the area of Figure ABCD?
what is the additive of -7
How much does 6 go into 42
One T-Shirt is sold for every 5 people who attend a concert what is one way to write the unit rate in words
7. Which human activity will most likely contribute to ozone layer destruction? cutting down trees to build a library using fertilizer to grow bean crops planti