
Respuesta :
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that Penny buys 3 bouquets of flowers for $3 each and 4 bouquets for $2 each.
The expression that gives the total cost of the bouquets that Penny buys will be:
= (3 Ă— $3) + (4 Ă— $2)
Solving further will be:
= (3 Ă— $3) + (4 Ă— $2)
= $9 + $8
= $17