iiDexAlot iiDexAlot
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

4.4 pounds of sugar for $2.35 or 10
pounds of sugar for $4.99

Relax

Respuesta :

gre77536
gre77536 gre77536
  • 11-02-2021

4.4 pounds $2.35 = $.53 per pound

10 pound $4.99 = $ .49 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Not sure how to solve 2sinxcosx+cosx=0  Could you help?
Elimination method 1) -4x + y = -12 4x + 2y = 6 2) 5x + 2y = 12 -6x - 2y = -14 3) 5x + 4y = 12 7x - 6y = 40 4) 5m + 2n = -8 4m + 3n = 2
Graph the line for this problem:    y=3x+6
What do chemists measure concentration with?
Laura jumped 2.3m in the high jump. Lucy jumped 20% lower. How much was Laura's jump?
What is the annotations for the book The Giver
how do you classify the slope of a line ?
A loan of $900 will be repaid in 36 installment payments of $30.22 each. What the finance charge for the loan?
Which is an example of a predator-prey relationship? a. The relationship between a duck and a pond of water. b. The relationship between a lion and a zebra. c.
What are the traits used to classify a virus?