kkkkekkkkk kkkkekkkkk
  • 16-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which price is equivalent to $1.50 for 1 pound of apples?


A.. 6 pounds of apples for $9


B..8.5 pounds of apples for $9


C..9 pounds of apples for $9


D..13.5 pounds of apples for $9

Relax

Respuesta :

maevede maevede
  • 16-01-2021
A. 6 pounds of apples for $9
9/6=1.5=$1.50 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The character Jack Skellington appears in which 1993 Tim Burton film
Is a soil biotic or biotic
Which placement of grouping symbols in the expression gives it a value of 6? 7 • 5 – 4 • 5 + 9 A. 7 • (5 – 4) • (5 + 9) B. 7 • [(5 – 4) • 5] + 9 C. 7 • [
Which relation is displayed in the graph? A. {(–4, –3), (2, 2), (2, 1), (0, 3) (–2, 4)} B. {(–3, –4), (2, –2), (2, 1), (3, 0) (4, –2)} C. {(–3, –4), (
what did the chumash use to make things
What are convection currents
what is 67% to 296 this is math
What type of verb is the underlined word in the sentence? The bank president worked without interruption in her office. A. transitive B. intransitive help pl
A monument is 75 meters high. At an information booth, an observer notices the angle of elevation to the top of the monument is 36 degrees. How far is the obser
Which three topics became a major focus of the Enlightenment?