Write an algebraic equation and solve. Lisa needed to make a fruit salad. She bought 5 oranges for x dollars and 2 packs of strawberries for $5.00 each. She spent a total of $20.25. What is the price of 1 orange?

Relax

Respuesta :

Answer:

The cost of 1 orange is $2.05.

Step-by-step explanation:

Lisa needed to make a fruit salad. She bought 5 oranges for x dollars and 2 packs of strawberries for $5.00 each. She spent a total of $20.25.

Cost of 5 oranges = $5x

Cost of 2 packs of strawberries = 2×5 = $10

ATQ,

5x + 10 = 20.25

Subtract 10 both sides

5x + 10 -10 = 20.25-10

5x = 10.25

x = 2.05

So, the cost of 1 orange is $2.05.