marielatice82
marielatice82 marielatice82
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of 10 pencils costs $4.00. Find the unit rate of 1 pencil.

$.30

$.40

$.60

$.90

Relax

Respuesta :

alexpzar2008
alexpzar2008 alexpzar2008
  • 14-01-2021

Answer:

.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The product of 5 and cube of x increased by the difference of 6 and x3?
0.4612 rounded to the nearest hundredth= what percentage?Question:Round the decimal to the nearest hundredth;then write it as a percentageProblem: 0.4612=___(&l
A girl found the skull of an animal. She did not know what the animal was, but she was sure that it preyed on other animals for its food. Which clue led to her
How did Mesopotamian civilization emerge, and what technologies promoted it's advancement ?
Butter melts when you heat it in a pan on the stove. Is this a chemical change or a physical change? How can you tell?
what is -15x=0 solution
There were 28 white ducks swimming in a pond. • Twice as many brown ducks flew in and landed in the pond. • Then half of the white ducks flew away. How many
explain the idea known as "nationalism" and how it played a role in the weakining of the austrian and russian empires
Round 3.047 to the nearest 100th
what is -15x=0 solution