Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff sells a pack of 36 pencils for $3.25. Betsy sells a pack of 12 pencils for $1.50. Which is the better buy?

Relax

Respuesta :

davidwang2586
davidwang2586 davidwang2586
  • 14-01-2021

Answer:

Jeff is the better buy

Step-by-step explanation:

3.25/36=0.090277777

1.50/12=0.125

Answer Link

Otras preguntas

How do you simplify fractions
On a field trip, the ratio of teachers to students is 2:9. If there are 81 students ion the field trip, how many teachers must there be.
Explain the changes in potential energy as a chemical bond forms
20.294117 what is this figure to 2 decimal places
is 36 km greater or less than 36,000 m
Rotate trapezoid ABCD 90° clockwise around the origin. What are the coordinates of D’? A) (-4, 2) B) (4, -2) C) (0, 4) D) (4, 0)
which button would you use to insert a downloaded video clip on your computer into a slide?
Which sentence in this excerpt from John Galsworthy's narrative essay "Gone" reflects his view that there is no afterlife? A. A white-washed room, so l
What are the reasons why both men and women could become victims of gender-based violence
What is the answer to -5y=80