thickavacodo15
thickavacodo15 thickavacodo15
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price for brand A: $3.86.
Price for brand B: $6.62

help please i need the correct answer asap!

Price for brand A 386 Price for brand B 662 help please i need the correct answer asap class=
Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand A: 3.89/72= 0.054 for each fork --> round 0.05

Brand B: 6.62/96 = 0.0689 for each fork--> round up to 0.07

by rounding, brand A is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?