artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kris bought a 6 pack of water bottles for $4.79. Find the unit rate to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Kris bought a 6 pack water for =4.79$

So,

1 unit of water bottle =[tex]\tt{\dfrac{4.79}{6}=0.798333....=0.80\$ }[/tex] ⠀

Answer Link

Otras preguntas

A sample of a marble has a volume of 8 cm^3 and a density of 2.75 g/cm^3. What is it’s mass
Use dimensional analysis to find out approximately how many grams of borax will be needed if the molecular weight is 381.37 g/mol and we need 0.104 moles/liter
HELP ASAP! 25 POINTS! Read the passage then answer the question: "An officer of the Federal force, who in a spirit of adventure or in quest of knowledge had lef
14 a and b please and thank u
help me please!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Can you please help me. Thank you
Use the context clue provided in section XX of the passage to guess at the meaning of ravaged. Verify your preliminary determination of the meaning by checking
Help! What's -8 > x/6 - 9? _
Sort the questions based on whether they are testable
h+4π=30πsolve the equation