shakaylamckoy
shakaylamckoy
12-01-2021
Mathematics
contestada
how do you evaluate 25 and 3 over 2
Respuesta :
dmarie22
dmarie22
12-01-2021
Answer:
37.5
Step-by-step explanation:
25 x 3 = 75
75 / 2 = 37.5
25 x 3/2 = 37.5
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 14+ )
Otras preguntas
A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
major alignments and divisions among Americans during American revolution
1. write an essay describing three innovations of the late nineteenth and early twentieth centuries and their effect on life in the united states.
Steam is escaping froma teapot. is this a chemical reaction? explain.
That day after practice, I was frustrated and stomped home. In fact, I’m embarrassed to say I sulked for the rest of the day. Then my stubborn streak kicked in,
Why did the Persian emperor Darius invade Greece?
Sally and Jim went berry picking. Sally picked 3 fewer pints than twice as many as Jim. If together the picked 21 pints of berries, how many pints did Sally pic
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 159.70 g D. 31
Which aspect of health refers to how well your body functions? mental health physical health social health emotional health
What are the disadvantages of hydroelectric energy? disrupts habitats flooding lack of sites political conflict may produce hazardous materials sites may stop