gabriel5002 gabriel5002
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Six ice cream bars and four bags of chips cost $13.50. Ten ice cream bars and five bags of chips cost
$20.00. What is the cost for each item sold separately?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-12-2020

Answer:

For the 6 ice cream bar: $2.25

For the 10 ice cream bar: $4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the greatest common factor (GCF) of 14, 16, and 10. 2 7 8 1
What is the volume whose 16 whole 2/3 %is 0.75 litre
Trisha needs to drop off some party invitations. From home, she drives 10 kilometers east, 20 kilometers north, 10 kilometers west, 30 kilometers north, and 10
A specialist in the study of the outbreaks of disease is a/an.
Hot water at a hand-washing station should reach at least _____ degrees F.
PLEASE HELP!! Which graph shows y=12⌈x⌉?
If 32 horses consume 112 kg of grass in a certain period, how much grass will be consumed by 11 horses during the same period?
Nina cut 2 yards of fishing line from a new reel. How long is this in inches? Use the table below. Include the correct unit in your answer.
Hiddle grandparents | pickford grandparents name 3 things about them (WALK TWO MOONS BOOK)
Help me pls i keep getting 3/2 but thats not the answer