isifuentes4
isifuentes4 isifuentes4
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 5 lb. package of chicken costs $6.00. What is the cost per pound?

Relax

Respuesta :

Hrishii
Hrishii Hrishii
  • 15-12-2020

Answer:

$1.2

Step-by-step explanation:

Cost per pound = 6/5 = $1.2

Answer Link
710230
710230 710230
  • 15-12-2020

Answer:

1.20 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find f × g × h if f(x)=√x-1, g(x)=x^2 +2, and h(x)=x+3.
Earth is the third planet from the sun. Which two planets are closer to the sun than Earth is?
Tom read that on January 1,Earth is slightly closer to the sun than on July 1. Why, then,is it colder in January than in July?
What was John Dewey's position on art?
use substitution to find the value of d if a = 7 , b=5 , and c=5 . d=ac/b d=?
What is 90 divided by 30
When a wave enters a new medium, it may speed up or slow down. What other properties of the wave do you think might change when it enters a new medium?
What is 6/100 in simplest form?
How do you write 114,000.000.000+70,000+8,000+7 in standard form
What are the physical features of Africa below the equator?