Sophie buys eggs and apples at the store.
She pays a total of $22.11.
She pays a total of $4.29 for the eggs.
She buys 3 bags of apples that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag of apples costs.

Relax

Respuesta :

(22.11 - 4.29) /3 = X

22.11- 4.29 = 17.82

17.28/3 = 5.94

One bag of apples cost $5.94

Answer:

(22.11-4.29)÷3=x

(17.82)÷3=5.94

x=$5.94