izzycollinz
izzycollinz izzycollinz
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jordan bought 9 pounds of fruit. He paid $2.39 a pound for 5 pounds. He paid $1.99 a pound for the rest. How much did Jordan spend on fruit?

Relax

Respuesta :

macyywebb macyywebb
  • 14-12-2020
15.73

2.39 x 5 = 11.75
9-5=4
4 x 1.99 = 3.98
11.75+3.98 = 15.73 dollars
Answer Link

Otras preguntas

What is the pH of a solution with a hydrogen-ion concentration ([H+]) of 8.7 x 10-6M? Is this acidic or basic?
An example of a personal soliloquy ?
A membrane that allows only some materials to move in and out of the cell is
How do I find the slope of Y=2x + 10
36 POINTS!!!!!!!! Which two weeks expressions are equivalent to 3(6X +2+ X) A.21x+6 B.3(7x+2) C.18x+9 D.3(6x+3)
1) This is an organism that gains energy by eating only plants.
GIVING BRAINLIEST!! HELP ASAP!! Think about the process of pulling back a rubber band and letting it go to launch a toy car. Why does the car stop? Where did t
6/10 9/21 Simplify each fraction​
Please help QUICK WILL MARK BRAINLIEST The graph shows the function f (x). Which value is closest to the average rate of change from x=1 to x=3 A. -3.5 B. -2.3
PLEASE HELP ASAP!!!!!The graph below shows the solution set to which inequality?