Jwescott524
Jwescott524 Jwescott524
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle.

Relax

Respuesta :

jeisenberg29 jeisenberg29
  • 14-12-2020
4.88/4= 0.97 so 97 cents a bottle
Answer Link

Otras preguntas

What did James do to gain absolute rule?
Ming works at a travel agency. Her base monthly salary is $1,750 plus 8% commission on her total sales for the year. Last year Ming sold $478,500 of travel. How
Which of these did NOT help the industrial boom? A. Wealth of natural resources B. Rise in labor unions C. Government support of businesses D. Growing urban po
Write the equation of a line the line that passes through (3, 9) and is parallel to the line y = 5x - 15.
Select the equivalent expression.
can someone plz help me i’m fr lost
on october 14, bob has $20 on october 20, bob has $80 if bob continues to save money at this rate, how much money will he have on october 23?
Round 7.788 to the nearest hundredth.
difference between mass and weight
Consider the system of equations. 2.+y=0 - 3x + 4y= 22 How do you solve the system of equations with Cramer's rule? Drag a value or determinant expression into