Jane has $55 to buy gifts and to pay for lunch. Each gift costs $12 and lunch costs $7. Write an inequality that can be used to determine how many gifts, g, Jane can buy.

Relax

Respuesta :

Answer:

55-7/12=4 have a great day

Step-by-step explanation: