Bobby buys 6 candy bars for $1.74. At the same price, how many more candy bars can he buy for $20.88?

Group of answer choices

10

2

6

5

Relax

Respuesta :

mumsy

Answer:

Step-by-step explanation:

If Bobby buys 6 candy bars for 1.74

one candy costs 1.74/6=0.29 dollars

for 20.88 he will buy

20.88/0.29=72

Answer:6

Step-by-step explanation: