demidunbar70 demidunbar70
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

hugh bought 2 bottles of water. if the total cost of the water was $4.50, which equation could be used to find the cost of each bottle of water.

Relax

Respuesta :

alexburt2 alexburt2
  • 14-12-2020
4.50/2 or 2x=4.50 should be one of the equations depending on what math you’re in
Answer Link

Otras preguntas

what did the word villain mean in Old English
What is 0.09 rounded to the nearest whole number?
A water skier is pulled behind a boat by a rope. The rope has a tension of 290 N and is at an angle of 33 degrees. What is the x component of the tension? A. 19
How do you get a liquid to a gas?
what did the word villain mean in Old English
A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to trav
what is 3(g-7)=2(10+g)
Use two examples to describe how insensitivity by the British toward Hindu and Muslim religious traditions caused the Sepoy Rebellion.
How did the Ancient Chinese preserve and prepare their bodies for the afterlife?
How do you get a liquid to a gas?