Pubgpro123456
Pubgpro123456 Pubgpro123456
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Unitary method question 1) If the cost of 32 copies is Rs 960, how much more cost is of 3 dozen copies ?​

Relax

Respuesta :

varshi242
varshi242 varshi242
  • 14-12-2020
Cost of 1 copy = 960/32 = 30
Cost of 3 dozen copies = 30 * 36 [1 dozen = 12, 3 dozen = 12 * 3 = 36 ]
= 1080
So the answer is 1080
Answer Link

Otras preguntas

the value of n is both 5 times as much as the value of m and 36 more than the value of m. what are the value of n and m
Describe the relationships found in 6 60 600 6,000 and 60,000
Novice is to expert as _______ is to master. What word best completes this sentence?
what is 10 times as much as 0.09
carbon monoxide blocks the transport of carbon dioxide by hemoglobin in the blood.
The compound eyes of insects ... A. detect color and form image B. are located on the thorax C. produce an image that is more detailed than what humans see D.
he ran he jumped he won the race
What is the oxidation number for each atom in NH4Cl? A. N=+3, H=-4,Cl=+1 B. N=+3, H=+1,Cl=-1 C. N=-3, H=-1,Cl=+1 D. N=-3, H=+1,Cl=-1
De que otra manera puedo escribir z diferente a 7
at the dog show,there are 4 times as many boxers as spaniels. if there are a total of 30 dogs,how many dogs are spaniels?