joeyabbate2004 joeyabbate2004
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three pears and four apples cost 1.60. four pears and five apples cost 2.05. find the cost of each pear and each Apple.

Relax

Respuesta :

buisnessemail2008
buisnessemail2008 buisnessemail2008
  • 14-12-2020

Answer:

use 2 variable for the problem. say pear=x apple=y.

3x+4y=1.6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A circular logo is enlarged to fit the lid of a jar. The new diameter is 50 per cent larger than the original. By what percentage has the area of the logo incre
what is the 52nd number of pi?
put sequence into a sentence
PLEASE Find the equation of the line............................perpendicular to the line y= 5x -1 and passes through the points (10,8)
How did the Ancient Chinese preserve and prepare their bodies for the afterlife?
what is 3(g-7)=2(10+g)
What is :(49^x)(7^x^2)=2401^2
Scott has 1/3 of the computer games as Anish, and Anish has 1/2 as many games as Nick. Together they have 140 games. How many do they have each? Scott has......
What is :(49^x)(7^x^2)=2401^2
An air mass entering Alaska from the northern Pacific Ocean would most likely be labeled on a weather map as(1) cP                   (3) mP(2) cT