cecemm3344 cecemm3344
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-quart container of disinfectant costs $11.76. What is the price per cup?

Relax

Respuesta :

dianamariaalvarez198
dianamariaalvarez198 dianamariaalvarez198
  • 11-12-2020

Answer:

$2.94 per cup

Step-by-step explanation:

4 cups in a quart. 11.76÷4=2.94

Answer Link

Otras preguntas

____ on the geologic time scale are marked by major, striking, and worldwide changes in the type of fossils present. a. Eras c. Epochs b. Periods d. all of
Does creating your destiny tie into ambition?
What tools might a scientist use for an experiment about the mass of objects?
Historians regard Thomas Jefferson's decision to purchase the Louisiana Territory from France as being out of character for him because a. he had campaigned ag
Which American author was most directly inspired by the ideals of Transcendentalism?
How does the temperature of earth's crust compare to the temperature of earth's interior?
i need help with this
The DNA of a fly and the DNA of a gorilla are made up of subunits that re
The quotient of a number and 3 decreased by 121 is -164. Select the solution to the sentence shown. A)-129 B)-43 C)43 D)95
A blood vessel one cell thick for absorption of nutrients and removal of wastes is ___?