elliel1049
elliel1049 elliel1049
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

A baker pays $0.65 per pound for sugar and $1.20 per pound for butter. I need to write an expression that shows how much the baker will spend if he buys 8 pounds of butter and 15 pounds of sugar. Please help me, I am stumped.

Relax

Respuesta :

DrPepper2006 DrPepper2006
  • 11-12-2020
$0.65•15= $9.75 (sugar) $1.20•8=$9.60 (butter)
Answer Link

Otras preguntas

what causes air-borne environmental pollutants
What type of work employs most Mexican workers?
José is afraid to ask Tina on a date because he fears she will say no. José is experiencing A. negative self-talk. B. self-confidence. C. positiv
to get leves 3 in a game, a placer must score 14,175 points.anna score 14205 points .ben scores 14089 points ando kelly score 10,463 points which score is great
What changed the colonists' ideas about britain
what role did huac play in mccarthyism
how did pastoralism and agriculture led to abundant food supplies
simplify 6x 6 5x - 8. 11x - 2 11x 2 9x user: simplify 9 - {x - (7 x)}. 16 -2x 2 -2x 16 2x 2
A diver begins at sea level and descends vertically at a rate of 2 1/2 feet per second. How long does the diver take to reach -15.6 feet?
which of the following is not an example of a symbol? (points : 1) a word a picture an object an opinion