ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Relax

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

How many solutions does this equation have? x^3=11
How do stereotypical gender roles in our society affect the types of crimes that are committed in the past and present? Does social learning play a role in gend
find four consecutive integers whose sum is 682.
Im doing a review for earth science i dont know what this answer is and cant find it in my book but what is rebound?
what is circulation to all body organs called?
What are six traits of a good scientific observer?
The sum of the measures of angle x and y is 90. If the measures of angle x is 30 less than twice the measures of angle y what is the measure of angle x?
4x+2y=34;10x-4y=-5 I Need Help
Which equation shows the substitution method being used to solve the system of linear equations? X+y=6 X=y+2 A x+(y+2)=6 B (y+2)+y=6 C x=(x-6)+2 D x+y=y+2
How did the American victory at Trenton affect Americans