asiyahsparkle asiyahsparkle
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three oranges cost $2.00. Anna has $16.00. How many oranges could she buy for $16.00?

Relax

Respuesta :

mayie07
mayie07 mayie07
  • 11-12-2020
16/2 = 8 (she could buy 8 sets of 3 oranges)

8 * 3 = 24 ( in total)
Answer Link

Otras preguntas

Compared with the hemoglobin of a person with sickle cell disease, normal hemoglobin is A. longer. B. shorter. C. less soluble. D. more soluble.
How many years will it take for $2000 to double at a simple interest rate of 8%? Explain how you found your answer.
Factor completely 12x5 + 6x3 + 8x2. Prime 2(6x5 + 3x3 + 4x2) 2x(6x4 + 6x2 + 4x) 2x2(6x3 + 3x + 4)
the plantation economy of the south produce
I need help simplifying 2√9-5^3√-8
What responsibilities should the press have toward the American people?
can someone please help me
Use the fact that the length of an arc intercepted by an angle is proportional to the radius to find the area of the sector given r = 3 cm and Θ = π 4 .
what dose the role of images in popular culture have on influencing our views of gender in modern society?
What was the domino theory?