slmcphee14
slmcphee14 slmcphee14
  • 13-10-2016
  • Mathematics
contestada

at a flower shop, Betsy paid $33 for 3 roses and 9 tulips. Bert paid $48 for 12 roses and 8 tulips. Find the cost of one rose and find the cost of one tulip

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-10-2016
Tulips are 3 dollars and roses are 2 dollars. Solve it using systems of equations.
Answer Link

Otras preguntas

In which layer is the ozone layer found
I need help did I get this right if you are right I will mark you as brainlest
Students who have good grades, no discipline problems, and high test scores are AVID students. True or false
Which of the following is not a possible value for a probability?
what was Charles The First king of? A: Spain B: Portugal C: England
Un campesino tiene 240 matas de durazno. En cada cosecha recoge un promedio de 5 dpcenas de dirazno por cada mata y vende cada durazno a 96,75bolivares. Si los
Ayudaaaaaa!!!!!!!! !!!
if 3 potatoes cost $22.00, how much would 5 potatoes cost?
15 people working 5 hours per day can make 30 units of a product in 10 days. Assuming all other factors remaining constant and people of same efficiency are use
How did president Hoover attempt to solve the Great Depression