aniVin7ache8
aniVin7ache8 aniVin7ache8
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p all together how much do 5 sweets cost

Relax

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 12-10-2016

Cost of 6 sweets = 24p

so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p

Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p

Answer Link

Otras preguntas

Reasonableness Is the product of 6×2×4 less than 50? Explain
What Is the square root of 15 plus the square root of 15
why do you think writing is one of history's most important cultural advances
solve for x 9^(x+2)=1/27^(x+12)
What is the equivalent of 4/8
[{5.25 divided [40 divided (12.30-4.3)]} +14
Your contract with your travel agency should always be A. in writing. B. formal. C. notarized. D. sent through the mail.
find the difference 77/8-31/4
Jessica rode 9 miles farther than Roger rode. Let r represent the number of miles Roger rode . Write am expression for the number of miles jessica rode
Which led most directly to the Roman Republic's demise and its transition to an empire? the growing divide between the rich and the poor the failu